Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın

Sipariş ve Destek:

0232 502 3274

ARILARI KORUMA ADINA NE YAPIYORUZ?

ARILARI KORUMA ADINA NE YAPIYORUZ?
13-09-2019 tarihinde eklendi.
İki yıl önce Milas Zeytin Hasadı Şenliği’nde bizim Kelebek yazarı Yonca Tokbaş ile beraberdik. Yonca, ‘Anadolu Arıları Projesi’nin kurucusu ve fikir annesi. ‘Arı sevgisi’ eğitimleri veriyor çeşitli ülkelerde.

Arıların sayısının endişe verici bir hızla azaldığı gözleniyor. Yonca gibi gönüllüler bu konuda farkındalık yaratmak için uğraşıyor. Almanya’da da varlıkları tehlike altında olan arılar, hükümetin koalisyon sözleşmesine bile girmiş. Hıristiyan Birlik Partisi ile Sosyal Demokrat Parti arasındaki koalisyon sözleşmesinde “Arıların korunmasına büyük bir önem atfediyoruz” deniliyor.

 

Arılar doğaya yeri doldurulmaz bir katkıda bulunuyorlar: Bitkilerin büyük çoğunluğunun tozlaşmasını sağlıyorlar. Alman Tarım Bakanlığı’nın arılarla ilgili programı “Arılar sistem için belirleyicidir” cümlesiyle başlıyormuş. Yani arıların varlığı ile ilgili endişe büyük. Almanya’da belirlenen 570 arı türünün yarısının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu işaret ediliyor. 2017 yılında Alman Tarım Bakanlığı ile Arıcılık Birliği arıların korunmasını tartışmaya yönelik ilk ‘Uluslararası Arı Konferansı’nı düzenlemişler. Dünyanın dört bir yanından 500’ü aşkın uzman katılmış bu konferansa.

Bu tedbirler yetmemiş. Şimdi de Bavyera eyaletinde “Arılar ölmesin” diye imza kampanyası başlatılmış. Kısa sürede 2 milyona yakın imza toplanmış. Amaç eyalet hükümetini arıları korumak için daha sıkı önlemler almaya zorlamakmış. Alınacak önlemler arasında tarım ilaçlarının uygulanmasında daha sıkı kısıtlamalara gidilmesi de var. Fransız ve Alman bilim adamlarının 2009 yılında yaptığı bir araştırmaya göre arıların küresel ekonomiye yıllık katkısı 180 milyar dolar civarındaymış.

2016’da Berlin’de meclisin avlusuna arı kovanları konulmuş. Bunlara ‘Federal Meclis arıları’ deniyor. Yani devletin korumasında yaşayan üç arı kolonisi her yıl 80 ila 100 kilo arasında bal üretiyor. ‘Meclis balı’ adı verilen bal kısmen devlet konuklarına hediye ediliyor, kısmen satılıyor ve geliri arıları korumaya yönelik projelere aktarılıyor.

Kaynak: Hürriyet, 7 Mart 2019, Doğan Hızlan

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm organik ürünlerimiz sertifikalıdır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?

X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.