Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın

Sipariş ve Destek:

0232 502 3274

Mutfağın Tarihi - Gökhan Turhan

Mutfağın Tarihi - Gökhan Turhan
06-03-2021 tarihinde eklendi.
GÖKHAN TURHAN - MUTFAĞIN TARİHİ Dünya Gazetesi 6 Mart 2021 Cumartesi

 

 

 

Geçtiğimiz hafta, Osmanlı İmparatorluğu döneminde askerler için yapılan çatal-bıçak-kaşık kombinasyonunun oluşturduğu Osmanlı Çakısı’ndan bahsetmiştim. Sahiplenemediğimiz, geliştiremediğimiz en az 150- 200 yıllık geçmişi olan bu aletin, Avrupa tarafından markalaştırıldığını ve tüm dünyada İsviçre Çakısı olarak satıldığını ifade etmiştim. Bu hafta ise soframızın en ilginç demirbaşı; çatal hakkında kısa bir bilgi vermek isterim.

Çatalın ilk mutfağa girişi ise İstanbul’da karşımıza çıkıyor. Bizans İmparatorluğu Sarayı’nda ilk kez kullanılan çatal, 11’inci yüzyıl civarında İtalya’da meyve yemek için kullanıldı. Bizans İmparatoru’nun yeğeni Maria Argyropoulina’nın Venedik Dükü’nün oğluyla evlenmesi ile çatal ilk kez kıta Avrupası’na ulaştı. Çatallarını çeyiz olarak yanında götüren Prenses Maria’nın bu aletleri Venedik’te pek hoş karşılanmıyor. Prenses Maria’nın iki yıl sonra vebadan ölmesi de çatalın lanetlenmesine neden oluyor.

 

İtalya’daki bu kısa tarihinin ardından çatalın tekrar sofraya dönmesi 3 asrı buldu. Rönesans’ın dahi çocuğu Leonardo Da Vinci, 3 uçlu bir tasarımla çatalı mükemmel bir modele çevirdi. Günümüzde kullandığımız çatalı çizdi, üretti.

 

Zira Vatikan, çatalı Poseidon’dan çok Şeytan’ın mızrağına hatta kuyruğuna benzetiyordu. Maria’nın elleriyle yemek yemeye tenezzül etmediğini bu gerekçe ile tanrı tarafından cezalandırıldığını düşünen Kardinal Petrus Damiani’nin şu sözü çatalın da bir süreliğine olsa sonu da oldu: “Tanrı bu şeytani aleti kullanmamızı isteseydi, bize parmaklarımızı vermezdi.”

 

İtalya’daki bu kısa tarihinin ardından çatalın tekrar sofraya dönmesi 3 asrı buldu. Rönesans’ın dahi çocuğu Leonardo Da Vinci, 3 uçlu bir tasarımla çatalı mükemmel bir modele çevirdi. Günümüzde kullandığımız çatalı çizdi, üretti.

 

Rönesans döneminde mükemmelleştirilen çatalın tasarımına dokunan ilk kişi Da Vinci’ydi ama son olmadı. Ünlü ressam Salvador Dali de çatalın bir formunu tasarladı.

 

Kaynak:

https://www.dunya.com/kose-yazisi/catal-ilk-kez-istanbulda-kullanildi-ilk-modern-tasarimini-da-vinci-yapti/613343

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm organik ürünlerimiz sertifikalıdır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?

X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.